(Etusivu päivitetty 20.2.2019 )

(Etusivu päivitetty 3.2.2019 )

(Etusivu päivitetty 30.1.2019 )

(Etusivu päivitetty 29.1.2019 )

 

KAHVANKIÄNTÄJIEN JÄÄRATA-AJOT, LA 16.3.-19 JOROINEN

 

Kahvankiäntäjien perinteiset vanhojen pyörien jäärata-ajot

 pidetään jälleen tutussa paikassa,

Joroisten Koskenkylässä,Tuovisen Askon peltoradalla.

Osoite Koskentie 287. Rata sijaitsee lähellä valtatie 5:ttä,

noin 2 km ennen Joroisten "huoltoasema Jari Pekan"liitymää,etelästä

saavuttaessa, Koskenkylän liittymä.

Harjoitukset alkaa lauantaina 16.3 klo 11.00

Ajot klo 12.00

Ilmoittautuminen paikan päällä tai

mielellään ennakkoon tekstiviestillä numeroon 0400752620

tai jussi.hayrinen@gmail.com.


Ajajien osallistumismaksu 10€/ ajaja.

Yleisölle tapahtuma on ilmainen.


Luokat ilman liukuesteitä,nastoja,piikkejä:

 Mopot vakio,mopot viritetyt,

alle 150cc,alle 250cc,yli 250cc,

kolmipyöräiset invamopot ja sivuvaunut.

Mopojen kuuma lähtö

 ja moottoripyörien kuuma lähtö.


Piikkirengasluokka: Ilmajäähdytteiset ja vesijäähdytteiset sekä molempien kuuma yhteislähtö.

TERVETULOA! SÄÄ JA JÄÄVARAUS !

-----------------------

MP-messu, Helsinki  1-3.2.2019 kuvia näissä linkeissä

kuvia 1

kuvia 2

kuvia 3

-----------------------

 Pertti Kaipiaiselle

luovutettiin wmpk:n kunniakirja ja kunniamerkki moottoripyöräilyn

eteen tekemän työn johdosta.

Parhaimmat onnittelut Pertille !

Kunniakirjan luovutti Kahvankiäntäjien

kerhosihteeri Arto Hirvonen.

---------------------------------------

 

 

Kuopio MP-messujen muutamia kuvia 21-22.4.2018

 

 

 

 

 

 

 

 

Jäärata-ajojen video tässä linkissä

 

 

 

Kaukon ottamia kuvia ajoista tässä linkissä ! 

 

 

 

 

Jäärata ajojen kuvia

Joroinen 24.2.2018

Kiitokset osallistujille,sponsoreille ja talkooporukalle !

 

VMPK ry Savon aluekerho Kahvankiäntäjät

Vanhojen moottoripyörien ja mopojen Jäärata näytösajot Joroisissa 24.2.2018

Tulokset:

Luokka Seniorit yli 60v kuljettaja

1.      Pekka Miettinen          CZ                                       Kuopio

2.      Timo Eskelinen           Honda                                Kuopio

3.      Esko Tarkkonen         Puch                                    Kitee

4.      Leo Ura                        IC                                        Rajamäki

5.      Kaarlo Salonen           MZ                                      Tuusula

6.      Tapio Hartikainen      MZ                                      Hyvinkää

7.      Veijo Ikonen                Jawa                                   Joensuu

Luokka Vakiomopo

1.      Timo Valkonen           Tunturi                              Joroinen

2.      Seppo Myyry               Solifer                               Polvijärvi

3.      Antti Sarvi                   Solifer                                Rautjärvi

4.      Jani Änkiläinen            Suzuki                                Varkaus

5.      Seppo Liukkonen        Solifer                                Otava

6.      Toivo Takkinen           Suzuki                                Pieksämäki

Luokka Viritetyt mopt

1.      Peter Paloranta           Suzuki                                Varkaus

2.      Jouni Änkiläinen         Suzuki                                Varkaus

3.      Jesse Mustonen           Suzuki                                Varkaus

4.      Veijo Ikonen                Tunturi                              Joensuu

5.      Teemu Sarvi                Suzuki                                Rautjärvi

6.      Jaakko Taavitsainen   Suzuki                                Pieksämäki

7.      Aki-Pekka Mustonen  Suzuki                                Varkaus

8.      Seppo Myyry               Tunturi                              Polvijärvi

9.      Janne Kolehmainen    Suzuki                                Varkaus

10.  Toivo Takkinen           Honda                                Pieksämäki

11.  Jussi Hulkkonen          Tunturi                              Varkaus

12.  Otto Raak                     Suzuki                                Joroinen

Luokka alle 150cm3

1.      Jani Tyrväinen            Honda                                Pieksämäki

2.      Veijo Ikonen                Kawasaki                           Joensuu

3.      Kaarlo Salonen           MZ                                      Tuusula

4.      Seppo Liukkonen        MZ                                      Otava

5.      Tapio Hartikainen      MZ                                      Hyvinkää

 

Luokka alle 250cm3

1.      Jaakko Taavitsainen   Honda                                Pieksämäki

2.      Jani Tyrväinen            Suzuki                                Pieksämäki

3.      Pekka Miettinen          CZ                                       Kuopio

4.      Timo Eskelinen           Honda                                Kuopio

5.      Esko Tarkkonen         Puch                                   Kitee

6.      Pasi Taavitsainen        Suzuki                                Pieksämäki

Luokka yli 250cm3

1.      Jaakko Taavitsainen   Honda                                Pieksämäki

2.      Jani Tyrväinen            Suzuki                                Pieksämäki

3.      Pasi Taavitsainen        Suzuki                                Pieksämäki

4.      Timo Valkonen           Winha                                Joroinen

5.      Leo Ura                        IC                                        Rajamäki

6.      Timo Eskelinen           Honda                                Kuopio

Luokka Piikkirenkaalliset, sylinteritilavuus vapaa

1.      Peter Paloranta           Honda                                Varkaus

2.      Jari Nissinen                Kawasaki                           Varkaus

3.      Jani Tyrväinen            KTM                                   Pieksämäki

4.      Jaakko Taavitsainen   Yamaha                              Pieksämäki

5.      Jussi Huovinen            Yamaha                              Kuopio

6.      Mika Vartiainen          CasCas                                Kuopio

7.      Antti Sarvi                    Honda                                Rautjärvi

 

 

Kuuma lähtö mopot

1.      Jesse Mustonen           Suzuki                                Varkaus

2.      Peter Paloranta           Suzuki                                Varkaus

3.      Aki-Pekka Mustonen  Suzuki                                Varkaus

4.      Jouni Änkiläinen         Suzuki                                Varkaus

5.      Jussi Hulkkonen          Tunturi                              Varkaus

6.      Teemu Sarvi                Suzuki                                Rautjärvi

7.      Antti Sarvi                    Solifer                                Rautjärvi

8.      Jaakko Taavitsainen   Suzuki                                Pieksämäki

9.      Timo Valkonen           Tunturi                              Joroinen

10.  Jani Änkiläinen            Suzuki                                Varkaus

11.  Toivo Takkinen           Suzuki                                Pieksämäki

12.  Otto Raak                     Suzuki                                Joroinen

13.  Seppo Liukkonen        Solifer                                Otava

 

Kuuma lähtö moottoripyörät

1.      Jaakko Taavitsainen   Honda                                Pieksämäki

2.      Jani Tyrväinen            Suzuki                                Pieksämäki

3.      Pekka Miettinen          CZ                                       Kuopio

4.      Esko Tarkkonen         Puch                                   Kitee

5.      Timo Eskelinen           Honda                                Kuopio

6.      Pasi Taavitsainen        Suzuki                                Pieksämäki

7.      Teemu Sarvi                Suzuki                                Rautjärvi

8.      Timo Valkonen           Winha                                Joroinen

9.      Kaarlo Salonen           MZ                                      Tuusula

10.  Leo Ura                        IC                                        Rajamäki

11.  Seppo Liukkonen        MZ                                      Otava

Kuuma lähtö piikkirenkaalliset

1.      Peter Paloranta           Honda                                Varkaus

2.      Jari Nissinen                Kawasaki                           Varkaus

3.      Jani Tyrväinen            KTM                                   Pieksämäki

4.      Jaakko Taavitsainen   Yamaha                              Pieksämäki

5.      Jussi Huovinen            Yamaha                              Kuopio

6.      Mika Vartiainen          CasCas                                Kuopio

7.      Antti Sarvi                    Suzuki                                Rautjärvi

 

 

 

---------------------------------

 

Jyväskylän rompepäivien kuvia 6.1.2018

 

 

 

-

 

 

 

Kahvankiäntäjät on myös facebookissa

facebook kahvankiäntäjät

 

 

-

 

 

VMPK Savon aluekerhon sivut linkki tässä

 

 

 

 

Jäsenrekisteriasioissa palvelee Tampereen Laserma Oy

 

puh. 03-2251944, s-posti vmpkjasen@vmpk.fi