(Etusivu päivitetty 16.9.2019 )

(Etusivu päivitetty 29.8.2019 )

(Etusivu päivitetty 19.8.2019 )

(Kerhoillat sivu päivitetty 14.8.2019 )

 

Kerhoillat Vammelilla kuukausittain  syys-joulukuun aikana.

----------------------

Syyskokous Vammelissa  marraskuussa 2019.

-------------------------

Ajokauden päättäjäiset ja Pikkujoulut.

 

 

----------------------------

 

Haukiveden ympäriajo kuvia (Juha H.)

-----------------

Hannu Pohjolan Yamaha TT-pyörä Leppävirralla

Hannu Pohjola Sumbeam IPM kerho lehdessä

Vasama 75cc moottoripyörä

 

 

---------------------------

Vappuajelu kuvia 1.5.2019

------------------

 

 

 

Jäärata näytös ajojen kuvia tässä linkissä

Kauko Peiposen ottamia kuvia

Joroinen 16.3.2019

-----------------

 

VMPK Savon aluekerho Kahvankiäntäjät

 

 

16.3.2019

 

Joroisissa ajettujen näytösajojen tulokset

 

Luokka Veteraanit 60+

 

  1. Risto Tenhunen      CZ                                       Kuopio
  2. Esko Tarkkonen     Puch                                   Kitee
  3. Hannu Pesonen      IC                                        Rantasalmi
  4. Kaarlo Salonen       MZ                                      Tuusula
  5. Hans Rönnberg      Royal Enfield                      Askola
  6. Leo Uro                   IC                                        Rajamäki
  7. Veijo Ikonen            Kawasaki                            Joensuu
  8. Tapio Hartikainen   MZ                                      Hyvinkää
  9. Pekka Miettinen     CZ                                       Kuopio

 

Luokka Vakiomopot

 

1.    Jani Tyrväinen        Suzuki                                 Pieksämäki

2.    Jani Änkiläinen       Honda                                 Varkaus

3.    Timo Valkonen       Tunturi                                Joroinen

4.    Eetu Raak               Yamaha PW                       Joroinen

5.    Esko Tarkkonen     Hopeasauma                      Kitee

 

Luokka Viritetyt mopot

 

  1. Jesse Mustonen     Suzuki                                 Varkaus
  2. Appe Mustonen      Suzuki                                 Varkaus
  3. Peter Paloranta      Suzuki                                 Varkaus
  4. Jouni Änkilainen     Suzuki                                 Varkaus
  5. Juha Rantala          Suzuki                                 Leppävirta
  6. Janne Immonen     Suzuki                                 Varkaus
  7. Veijo Ikonen            Tunturi                                Joensuu
  8. Otto Raak               Suzuki                                 Joroinen

 

Luokka alle 150cc

 

  1. Jani Tyrväinen        Honda                                 Pieksämäki
  2. Tauno Varis            Suzuki                                 Konnevesi
  3. Veijo Ikonen            Kawasaki      Joensuu
  4. Kaarlo Salonen       MZ                                      Tuusula
  5. Seppo Liukkonen   Suzuki                                 Mikkeli
  6. Tapio Hartikainen   MZ                                      Hyvinkää

 

Luokka alle 250cc

 

  1. Jani Tyrväinen        Suzuki                                 Pieksämäki
  2. Juha Rantala          Honda                                 Leppävirta
  3. Risto Tenhunen      CZ                                       Kuopio
  4. Pekka Miettinen     CZ                                       Kuopio
  5. Timo Valkonen       Jawa                                   Joroinen
  6. Esko Tarkkonen     Puch                                   Kitee

 

 

Luokka yli 250cc

 

  1. Jani Tyrväinen        Suzuki                                 Pieksämäki
  2. Risto Tenhunen      CZ                                       Kuopio
  3. Juha Rantala          Honda                                 Leppävirta
  4. Ville Rintala             Matchless     Kirkkonummi
  5. Hans Rönnberg      Royal Enfield                      Askola
  6. Leo Uro                   IC                                        Rajamäki
  7. Tauno Varis            Suzuki                                 Konnevesi
  8. Hannu Pesonen      IC                                        Rantasalmi

 

Luokka Piikkirenkaat

 

  1. Juha Rantala          KTM                                    Leppävirta
  2. Sami Kemppainen  KTM                                    Varkaus
  3. Jani Tyrväinen        KTM                                    Pieksämäki
  4. Peter Paloranta      Honda                                 Varkaus
  5. Tapani Holm           HVA                                    Kuvansi
  6. Samu Laitinen        Kawasaki      Varkaus

 

Luokka Kuuma lähtö: Mopot

 

  1. Jesse Mustonen     Suzuki                                 Varkaus
  2. Appe Mustonen      Suzuki                                 Varkaus
  3. Peter Paloranta      Suzuki                                 Varkaus
  4. Juha Rantala          Suzuki                                 Leppävirta
  5. Jouni Änkiläinen     Suzuki                                 Varkaus
  6. Janne Immonen     Suzuki                                 Varkaus
  7. Veijo Ikonen            Tunturi                                Joensuu
  8. Timo Valkonen       Tunturi                                Joroinen
  9. Otto Raak               Suzuki                                 Joroinen
  10. Jani Änkiläinen       Honda                                 Varkaus
  11. Eetu Raak              Yamaha        Joroinen

 

Luokka Kuuma lähtö: Veteraanit

 

  1. Juha Rantala          Honda                                 Leppävirta
  2. Risto Tenhunen      CZ                                       Kuopio
  3. Pekka Miettinen     CZ                                       Kuopio
  4. Timo Valkonen       Jawa                                   Joroinen
  5. Ville Rintala             Matchless     Kirkkonummi
  6. Esko Tarkkonen     Puch                                   Kitee
  7. Kaarlo Salonen       MZ                                      Tuusula
  8. Leo Uro                   IC                                        Rajamäki
  9. Tapio Hartikainen   MZ                                      Hyvinkää
  10. Seppo Liukkonen   Suzuki                                 Mikkeli

 

Luokka Kuuma lähtö: Piikkirenkaat

 

  1. Juha Rantala          KTM                                    Leppävirta
  2. Sami Kemppainen  KTM                                    Varkaus
  3. Peter Paloranta      Honda                                 Varkaus
  4. Tapani Holm           HVA                                    Kuvansi
  5. Samu Laitinen        Kawasaki                            Varkaus

 

 

 

 

Joroisissa ajettujen näytösajojen tilastotietoa

 

Osallistujia 26 kpl

 

Kaikille kuljettajille annettiin pieni muistopokaali.

 

Erikoispalkinnot jaettiin seuraavasti:

 

Nuorin osanottaja:                                    Eetu Raak                         7v

Nestorikuski:                                            Tapio Hartikainen               78v

Nastattomien kunkku:                              Jani Tyrväinen                    Jani nappasi nastattomissa neljä luokkavoittoa.

Nopein kuski:                                           Juha Rantala.                     Piikkirenkailla kierrosaika 51sek (keskinop. 92 km/h)

Parhaat soundit:                                       Ville Rintala.                        Matchless 500 kulki hyvin ja ääni oli se oikea!

 

Kiitokset ajajille, toimitsijoille,ratan hoitajille, kuvaajille, yleisölle !

 

 

Kahvankiäntäjät on myös facebookissa

facebook kahvankiäntäjät

 

 

VMPK Savon aluekerhon sivut linkki tässä

  

Jäsenrekisteriasioissa palvelee Tampereen Laserma Oy

 

puh. 03-2251944, s-posti vmpkjasen@vmpk.fi